Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hybrydowe zaćmienie Słońca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Drugie, a zarazem ostatnie zaćmienie słońca w tym roku, będzie miało miejsce w niedzielę 3 listopada.

Dołączona grafika


Niedzielne zaćmienie - klasyfikowane jako hybrydowe, czyli nie wszędzie całkowite - będzie widoczne w wielu miejscach świata, jednak nie w Polsce. Za to transmisję na żywo będzie można oglądać na portalu www.tvnmeteo.pl.

Pas całkowitego zaćmienia Słońca będzie przebiegał nad Oceanem Atlantyckim, we wschodnich Stanach Zjednoczonych, w Gabonie, w Demokratycznej Republice Konga oraz w południowej Etiopii i Somalii.

Dołączona grafika

Mieszkańcy Ameryki Północnej, jeśli będą chcieli być świadkami spektaklu, powinni naprawdę wcześnie wstać. Tam zaćmienie będzie widoczne od godziny 6.30 czasu lokalnego przez około 45 minut. Amerykanie w Bostonie i Nowym Jorku zobaczą zasłonięte ponad 50 proc. tarczy słonecznej, zaś mieszkańcy Miami i Waszyngtonu - 47 proc.

Centralna faza zaćmienia nastąpi 3 listopada o godz. 13.48 na Atlantyku, na południowy zachód od Liberii. Maksymalny czas trwania fazy całkowitej będzie wynosił 1 minutę i 39,5 sekundy.

Źródło i informacje ze strony nasa [.pdf]

Użytkownik daxx edytował ten post 02.11.2013 - 12:41

  • 1



#2

Antymateria.
  • Postów: 392
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Następne całkowite zaćmienie słońca będzie widoczne w Polsce dopiero 7 października 2135 roku!!!Chciałbym dożyć żeby to zobaczyć na żywo ;)

Użytkownik Hel edytował ten post 01.11.2013 - 15:10

  • 0

#3

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Następne całkowite zaćmienie słońca będzie widoczne w Polsce dopiero 7 października 2135 roku!!!Chciałbym dożyć żeby to zobaczyć na żywo ;)


Ja widziałem jedno - w mojej okolicy widoczne jako częściowe zaćmienie. Było to 11 sierpnia 1999, coś około południa - Słońce w zenicie, mocno świeciło, bez specjalnego oprzyrządowania niewiele zobaczyłem. Spodziewałem się ciemności w środku dnia. :(
  • 0



#4

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


Następne całkowite zaćmienie słońca będzie widoczne w Polsce dopiero 7 października 2135 roku!!!Chciałbym dożyć żeby to zobaczyć na żywo ;)


Ja widziałem jedno - w mojej okolicy widoczne jako częściowe zaćmienie. Było to 11 sierpnia 1999, coś około południa - Słońce w zenicie, mocno świeciło, bez specjalnego oprzyrządowania niewiele zobaczyłem. Spodziewałem się ciemności w środku dnia. :(



Pamietam dobrze to zaćmienie. Pierwsze zjawisko astro jakie sfotografowałem. Tak to wygladało z Wrocławia.

Dołączona grafika
  • 3



#5

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawa mapka pokazująca, w których częściach świata można będzie podziwiać to zjawisko.

Dołączona grafika

Szkoda, że całkowite zaćmienie będzie widoczne tylko nad środkową Afryką.

Dołączona grafika

Wszystkie szczegóły tego wydarzenia w linku http://astrobob.area...here-to-see-it/
  • 1



#6

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Też pamiętam zaćmienie z 1999, oglądałem je przez trzy okulary przeciwsłoneczne ale dobrze wyglądało w odbiciu w wodzie. Było widać że zrobiło się ciemniej. Mój dziadek opowiadał mi o zaćmieniu w latach 50, był wtedy na Podlasiu, bardzo blisko pasa całkowitego zaćmienia, i podobno zrobiło się jak o świcie.

Następne częsciowe zaćmienie widoczne w Polsce będzie w 2015 roku, z kolei w 2075 w Krakowie będzie widać zaćmienie obrączkowe.
  • 1



#7

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zaćmienia Słońca od dawna dzieliło się na - całkowite i częściowe, zatem, "hybrydowe" to jakaś nowa moda w nazewnictwie zjawisk astronomicznych! :roll:

Widziałem wiele częściowych zaćmień Słońca i oczywiście nie da się ich porównać z zaćmieniem całkowitym. Zapewniam, że ważniejsze od zdjęć są wrażenia wzrokowe, poza tym, zaćmienie całkowite to przeżycie, trwające zaledwie 2-3 minuty. Pozostaje wielki niedosyt i żal, że to trwało tak krótko. Człowiek zajęty obsługą sprzętu fotograficznego, nie przezyje tak wyjątkowych doznań, jak ten, kto skupi się na obserwacji wzrokowej nieba i szybkich zmian zachodzących w okolicy.

Całkowite zaćmienie Słońca 11 sierpnia 1999r miałem szczęście obserwować na Węgrzech. W noc poprzedzająca to zjawisko, pogoda załamała się totalnie, lecz naszej grupie (było ich kilka) udało się dotrzeć do miejsca, gdzie niebo było bezchmurne.

Nie miałem ze sobą specjalnego sprzętu foto, jedynie lustrzankę Praktica z 135mm obiektywem. Z tej obserwacji zachowało się kilka zdjęć, jedno wklejam niżej.

Zdjęcie naświetlałem kilka sekund, by uchwycić Wenus (jasny punkt wyżej na lewo od Słońca) i Merkurego, dlatego jasna korona słoneczna jest prześwietlona. Tam gdzie znajduje się Księżyc widać ciemna plamę. Zdjęcie jest skanem odbitki pozytywowej, więc widac sporo paprochów i defektów negatywu.

Dołączona grafika
  • 2



#8

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie miałem ze sobą specjalnego sprzętu foto, jedynie lustrzankę Praktica z 135mm obiektywem. Z tej obserwacji zachowało się kilka zdjęć, jedno wklejam niżej.


Dołączona grafika


Fotka też z Prakticy(MTL3) tylko że z obiektywem 8/500 i telekonwerterem x2.
Zestaw ten ostatni raz użyłem do uwiecznienia dziennego zakrycia Wenus przez Księzyc w 2007 roku.Co ciekawe gołym okiem nie było tego widac.
  • 0



#9

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zaćmienia Słońca od dawna dzieliło się na - całkowite i częściowe, zatem, "hybrydowe" to jakaś nowa moda w nazewnictwie zjawisk astronomicznych! :roll:

I dalej tak się dzieli. Można jeszcze dodać do tego zaćmienie obrączkowe (które w gruncie rzeczy można traktować jako specyficzny przypadek zaćmienia częsciowego). I to właśnie z zaćmieniem obrączkowym mieliśmy do czynienia w początkowej fazie (na zachodnim Atlantyku). Cień Księżyca, wyznaczający pas zaćmienia całkowitego sięgnął powierzchni Ziemi trochę później. I stąd też nazwa zaćmienia - hybrydowe.

Na sat24.com można przyjrzeć się temu z kosmosu.
  • 1



#10

ufo1987.
  • Postów: 357
  • Tematów: 79
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Filmik z niedzielnego zaćmienia

http://www.youtube.com/watch?v=Mkf1ghwJdoE

A tutaj bardzo fajne zestawienie listopadowych zjawisk na naszym niebie. Zaczyna się właśnie od tego zaćmienia ;)


http://www.youtube.com/watch?v=wkYB_3qVUP0


  • 0



#11

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wczoraj podczas GP Formuły 1 w Abu Dhabi operator też wyłapał częściowe zaćmienie Słońca.

Dołączona grafika


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych